Díjmentes értékbecslés

Reális áron még a jelenlegi recesszív piacon is el lehet adni az ingatlanodat.

Milyen hátrányai vannak ha alulárazod vagy túlárazod az ingatlanodat?

 

Az alulárazást gyorsan rövidre zárhatjuk, hiszen gyorsan kiderül ha az ingatlanod árát túl alacsonyra lőtted be, és ezt viszonylag könnyen lehet korrigálni is. 

 

A túlárazás sokkal gyakrabban előforduló probléma és a megoldása nem olyan kézenfekvő, mint amilyennek elsőre látszik.

 

Ráadásul sokkal többet bukhatsz, ha túlárazod az ingatlanodat.

 

 

Mi alapján határozzák meg az eladók a saját ingtatlanuk árát?

 

- Mennyit költöttek rá (festés, beépített bútorok, az új fürdőszoba, stb)
- Mennyi pénzre van szükségük 
- Mit mondanak a barátok, kollégák, rokonok
- Mennyiért adott el egy ismerős egy "ugyanilyen" ingatlant

 

A fenti értékmeghatározásokkal az a probléma, hogy 

 

- a tényleges ingatlanpiaci értékhez az égvilágon semmi köze
- a "tanácsadóknak" jellemzően sem rálátása, sem tapasztalata nincs az ingatlanpiaccal kapcsolatban, és kicsit sem érdekeltek abban, hogy jó üzletet köss
- a vevőid sokkal jobban ismerik a piacot, mint a kollégáid, barátaid
- hacsak nem nagyon trendi, általános ízlésnek megfelelően újítottad fel a lakásodat, a vevőnek jó eséllyel nem fog tetszeni az eredmény
- az ismerős eladott, "ugyanolyan" ingatlanja általában rengeteg dologban különbözik a tiedtől, de egyvalamiben biztosan: a lokációban. 

 

Mik ennek a megközelítésnek a hátrányai?

 

Amikor egy eladó ingatlant meghirdetsz, roppant fontos az első benyomás, amit az ingatlant vásárolni szándékozó, reménybeli vevőidre gyakorol. Az első benyomás nagyon fontos - ha nem a legfontosabb - része pedig a megfelelően meghatározott ár.

Az első benyomás pedig - ahogy a nevében is benne van - egyszeri és megismételhetetlen

 

 

Ha az ingatlanod ára nincs megfelelően belőve, akkor hiába vannak csodálatos fotóid az ingatlanról, hiába írtál a célcsoportod igényei szerint fogalmazott, ütős hirdetési szöveget, hiába van 3D virtuális ingatlansétád.

 

Ahogy nincs második esélyünk az első benyomásra egy randin vagy egy állásinterjún sem, az ingatlanpiacon sem lesz.

 

És mi a baj azzal, ha később módosítod az árat? 

 

Akár hetente csökkentheted, ha nincs érdeklődés az ingatlanodra, nem?

 

Megteheted, de végső soron nagy valószínűséggel alacsonyabb áron fogod eladni az ingatlanodat, mint ha elsőre reális áron került volna piacra.

 

A vevőid jelentős része már jó ideje figyeli az ingatlanpiacot. Hetekkel, hónapokkal korábban határozta el a vásárlást és azóta keresi a számára ideális vételt. Beállított hirdetésfigyelőket, legalább hetente többször ránéz a hirdetési portálok kínálatára, minden nap megkapja az értesítéseket minden feladott új hirdetésről - és az árcsökenésekről. A te ingatlanodat már jó eséllyel látta, és ha magasnak találta az árát akkor beskatulyázta az érdektelen kategóriába.

 

Ha csökkented az árat, de még mindig nem arra a szintre, ami érdekessé teheti a vevőd számára az ingatlanodat, akkor semmit nem értél el azzal, hogy "valamennyivel" csökkentetted az árat. 

 

Márpedig ha nem tudod viszonylag pontosan meghatározni az ingatlanod piaci értékét, akkor honnan is tudnád, hogy pontosan mennyivel kell csökkentened az árát, hogy a vevők érdeklődésére számot tarthass?

 

Ezért csökkented az árat egy kicsit, majd ha továbbra sincs vevő, akkor újra csökkenteni fogod. És újra. 

 

Futsz a vevők után.

 

 

A vevőd persze kapja az értesítéseket és a második árcsökkentés után már várja a harmadikat.

 

A folyamatos árcsökkentéssel azt sugallod a piacnak, hogy az ingatlanod rosszul van beárazva, neked fogalmad sincs hogy mennyit ér, viszont nagyon el akarod adni. Ezért aztán ha végül sikerül elérni egy olyan árat, amennyiért már érdekes lehet az ingatlanod a vevőid számára, ők már ezzel a prekoncepcióval mennek el hozzád alkudni és elvárják, hogy még abból az árból is jelentőset engedj.

 

Így lesz végül a túlárazott ingatlanból sokkal rosszabb üzlet az eladó számára és sokkal jobb vétel a vevő számára. 

 

Eközben az értékesítési idő kitolódik, az átlag 4-9 hónap helyett akár több mint egy évre.

 

Az ingatlanod árát elkezdi felemészteni az infláció.

 

A jelenlegi infláció mellett minden olyan hónappal, amíg sikertelenül próbálod eladni az ingatlanodat, 1- 1,5 százalékkal ér kevesebbet az érte kapott pénz. Ha például 6 hónap helyett csak 12 vagy 18 hónap alatt sikerül eladni, akkor ez már 6-18 százalék különbséget is jelenthet.

 

Pontosan ennyivel ér kevesebbet a pénz, amit az ingatlanodért végül fizetnek neked.

 

A fenti grafikonon igen szemléletesen látszik, hogy mekkora olló nyílik a nominálárak és a reálérték között az utóbbi években.

 

Mi a megoldás?

 

Ha az ingatlanod árát a lehető legpontosabban akarod meghatározni, a legegyszerűbb ha megbízol egy szakembert az értékbecsléssel.

 

Az ingatlan értékbecslés során szigorúan szakmai szabályok alapján megbecsüljük az ingatlan piaci értékét. Az ingatlan értékbecslésnek több módszere is létezik, azonban a leggyakrabban a piaci összehasonlító értékbecslést használják egy ingatlan piaci értékének meghatározására.

 

Ki készíthet ingatlan értékbecslést?

 

- Ingatlanvagyon-értékelői OKJ-képesítéssel rendelkező, a Vagyonértékelői Névjegyzékben szereplő ingatlan értékbecslő. 
- Ingatlanközvetítő OKJ-képesítéssel rendelkező és az Ingatlanközvetítői Névjegyzékben regisztrált szakember.

 

Módszertanát, alapelveit tekintve mindkét szakember ugyanazon szabályok szerint végzi a munkáját.

 

A piaci össszehasonlításon alapuló értékbecslés módszere a pillanatnyi piaci adatok birtokában készül, így meglehetősen pontosan meg tudja határozni a vizsgált ingatlannak azt az értékét, amit az adott piacon abban az időszakban jelen levő vevők hajlandóak adni érte.

 

Nincs alulárazás, nincs túlárazás - az ingatlan értékbecslés a lehető legpontosabban határozza meg az ingatlanod piaci értékét.

 

Biztos lehetsz benne, hogy az ingatlanod nincs túlárazva és nincs alulárazva sem.

 

Mi történik, ha az értékbecslés nem azt az eredményt adja, amire számítottam

 

Mi van ha kiderül, hogy az én "ötvenmilliós" ingatlanom 41 milliót ér?

 

Ebben az esetben én azt szoktam javasolni, hogy gondold végig, biztosan most kell-e eladnod az ingatlanodat. Ha nem tudod az elvárt haszonnal értékesíteni az ingatlanodat, akkor inkább várd ki amíg számodra kedvezőbb feltételekkel tudod értékesíteni az ingatlanodat.

Gondold át annak a lehetőségét hogy az elkövetkező években miképpen hasznosítod, hogyan termelhet hasznot neked. Ha éppen benne laksz akkor azzal, hogy nem kell albérletet fizetned. Ha üresen áll, akkor kiadhatod hosszú távra és így termel bevételt neked. 

 

Ha hozzánk fordulsz, mi segítünk az adott piaci helyzetben a legbölcsebb döntést meghozni. De mindenképpen neked kell döntened, mi szakmai segítséget, objektív támpontokat tudunk csak adni hozzá.

 

Mi van akkor, ha én mindenképpen most szeretném értékesíteni az ingatlanomat?

 

Ha úgy döntesz, hogy mindenképpen most akarod eladni az ingatlanodat, akkor számolnod kell azzal, hogy esetleg alacsonyabb lesz a realizálható bevételed ahhoz képest, amit korábban elképzelteltél. Kell egy "B" terv.

 

De miért nem lehet most annyiért eladni az ingatlanomat, amennyiért szeretném?

 

Az ingatlanpiac ciklikusan változik. Most egy olyan időszakon vagyunk túl, ami nem fog az elkövetkezendő egy-két évben visszatérni.

 

Még az optimistább elemzők is úgy tartják, hogy egy elképesztően jó történelmi csúcsot láthattunk az ingatlanpiacon - és úgy általában a gazdaságban - ami nem fog egyhamar megismétlődni

 


Most az eladók licitálnak a vevőkért. Konkrét példa: nemrégiben egyik vevőnk 3 ingatlanra tett ajánlatot, 13-17% közötti alkuval. Az ajánlatát mindhárom eladó azonnal, gondolkodás nélkül elfogadta így végül ő döntötte el, melyiket akarja megvásárolni.

 

Egy ilyen kiélezett versenyben egy túlárazott ingatlan gyakorlatilag nulla eséllyel indul

 

Egy piaci összehasonlításon alapuló értékbecslés segítségével, reális áron viszont még a jelenlegi recesszív piacon is el lehet adni az ingatlanodat

 

Ha el akarod adni.

 

Ehhez komoly szándék, megfelelő tájékozottság szükséges, amit a személyes konzultáció során át is adunk. Az értékbecsléssel pedig meghatározzuk azt az árat, amelyen az ingatlanod jó eséllyel elkelhet. 


Az ingatlan értékbecslést csomagban is meg tudod rendelni, így több tízezer forinttal kedvezőbb áron tudod kiemelni ingatlanodat a sok ezer átlagos ingatlanhirdetés közül. 

 

Lépj kapcsolatba velünk még ma, hogy az ingatlanod már az első benyomással lenyűgözze a vevőidet!

 

Anita: +36 30 77 33 482
Tamás: +36 70 638 38 79

VB Ingatlan

    8422 Bakonynána, Alkotmány út 74
    +36 70 638-3879
    berkesszabot@gmail.com

Eladó ingatlana van,
vagy épp ingatlant keres?

Adja meg adatait és segítünk!

Az Adatkezelési tájékoztatót elolvastam és elfogadom.
Üzenet küldése